Antalya Oto Kiralama
Bizi Takip Edin Antalya Oto Kiralama Antalya Oto Kiralama Antalya Oto Kiralama Antalya Oto Kiralama Antalya Oto Kiralama Antalya Oto Kiralama
  Antalya Hakkında | Makaleler | Blog
Antalya Oto Kiralama +90 532 598 72 40 +90 242 248 09 68
 
Antalya Oto Kiralama tr / en / de
 
ANASAYFA ARAÇLARIMIZ TRANSFER KİRALAMA KOŞULLARI İLETİŞİM
E Mail : info@atlasotokiralama.com
 
ANTALYA GEZİ REHBERİ

Antalya Gezi Rehberi 

Dünya ülkelerinde Türkiye denilince akla gelen ilk iki şehirden birisidir Antalya, yani kendi markasını yaratmış, bilinirlik formundaki hak ettiği yeri  almış bir şehirdir, gelin isterseniz bunun gerekçelerini ve gerçekliğini kısa bir tartışma ve sunma analizi yapalım.

Türkiye coğrafyasının güney bölümünde yer alan Antalya bu bölgenin batı kısmına tamamı ile yerleşmiş kültürel ve coğrafi yapısı ile gittikçe önem kazanmış şehirdir, çok değil 1978 yılından sonra bu ile sihirli bir el dokunmuş tatil ve turizm seçeneklerinde hep ilk akla  yerlerden birisi olmuştur.

Özellikle 1985 yılından itibaren almış ve almakta olduğu yoğun göç nedeni ile 2016 verilerine göre ülkenin en kalabalık 5. İli konumuna gelmiştir, sahip olduğu ılıman iklim yanı sıra tarihi ve doğal güzellikler sayesinde her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendisine çekmekte olup, ülke ekonomisine müthiş bir gelir sağlayarak ülkemizi tanınması rolünde kendisine önemli yer edinmiştir.

Bugün ülkemizde yer alan 597 adet 5 yıldız ve üzeri otellerin yaklaşık 490 tanesini kendi sınırları içerinde yapılanmasını sağlayacak kadar tercih edilen şehir haline gelmiştir, sadece yerli göç değil dünyanın bir çok ülkesinden kendisine yerleşimci göçler sağlayarak kendisini daha geliştirmeye açık halde tutmaktadır.

Peki Antalya’yı bu kadar tercih edilebilir unsurlar nelerdir ?

Ülkemizin karmapolitan şehirleri İstanbul,Ankara ve İzmir barındırdığı büyük nüfus nedeniyle karmaşık ve sürekli koşmayı gerektiren yaşam şekli ile daha zor bir yaşam standardı sağlamaktadır, oysa Antalya daha kolay şehirleşme ve dönüşüm alt yapısına sahip olduğu için iş ve stresten arınma bakımından daha çok seçeneklere sahiptir nasıl mı ?

İlk akla gelen durum Antalya il sınırı içerisinde her hangi bir noktada dilediğiniz gibi denize girebilir yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz bu sağlayan faktör kıyı şeridinin tamamına yakını halka  açık olması, gezi parkları eğlence ve dinlence plajları yanında yürüyüş parkurlar sahil bandında yer almakta olup ücretsiz bir şekilde insanların faydalanması sağlanmıştır rant kaygısı duymadan.

Antalya’da nereler gezilmeli  ve görülmeli ?

Yukarıda belirmiş olduğumuz pozitif koşullar bunlarla sınır değil elbette, sahip olduğu ilçeler ve beldeler Allahın bir Lutfu olsa gerek hepsi ayrı bir coğrafi dokuya sahip, şelaler ( Manavgat şelalesi,düden şelalesi,kurşunlu şelalesi bunlar ilk akla gelenler ) plajlar (Cleopatra plajı, konyaaltı plajı, lara plajı,ince kum plajı, ulaş plajı ve daha onlarcası ) mağaralar ( İncesu mağarası, dim, damlataş, kocain ve daha onlarcası ) bittimi hayır.

Antik kentleri ( Kaleiçi, Perge,Sillyon,Termessos, Phaselis, Olympos, Limyra ve daha niceleri ) ve yaylalar ( saklı kent, Korkuteli, Serik yaylası, ve dahası) tüm saydığımız bu muhteşem doğal harikalar diyarına sahip olan bir il daha gösteremezsiniz, ulu önder Atatürk bile ( hiç şüphesiz Antalya dünyanın en güzel yeridir  ) deyimi ile tüm bu güzellikleri tasdik etmiştir.

Tabi Antalya ya önem kazandıran farklı jeolojik ve kültürel öneme sahip faklı noktalarda yer almaktadır sahip olduğu tüm ilçeler ayrı bir doğal yapıt güzelliğine sahiptir, Manavgat ilçesi rafting sporu yapmaya ideal çayı ile ve denize dökülen şelalesi ile mükemmel bir portre sunmaktadır, biraz daha ilerisinde Alanya ilçesi 400 yıllık kalesi ünlü kleopatra plajı yine ayrı bir hava teneffüs etmenizi sağlamaktadır.

Buralar Antalya ilinin doğu kısmında yer almaktadır batı kısmına geçince sırasıyla göynük kanyonuyla ünlü biraz daha ileride bilinen tatil beldesi kemer, biraz daha ilerisinde antik şehir Phaselis sonra çıralı oliympos adrasan kumluca kendine özgü tarihi yerlerdir, bitmedi Demre kaş kalkan doğa harikası ilçe ve beldeler bir çok Antalya ilini gezmiş insanların ortak görüşü kaş Antalya’nın en güzel noktaları arasında başta gelmektedir.

Düden Şelalesi

Antalya ilinin en kuzey bölümünde yer alan kepez hidroelektrik santralinin havzasın depolanan su sayesinde Akdeniz bölgesinde bir çok yerleşim biriminin elektrik ihtiyacı giderilmektedir, santralin çıkışındaki su kütlesi günümüzün namı değer şelalenin den bir tanesinin ana kaynağıdır, DÜDEN ŞELALESİ, barajdan çıkan su düden havzası boyunca ilerleyip ormanlık doğal alan arasında kendisine akış yolu bulmuştur.

Düden başına kadar gelen su burada iki kola ayrılır birincisi düden şelalesine ikincisi ise karpuz kaldıran şelalesine kadar ulaşarak buradan denize dökülürler, ancak düden şelalesi takip ettiği ormanlık güzergah sayesinde büyülü bir atmosfer oluşturmaktadır, en son denizle buluştuğu noktada kendisini doğal kayalık yapıtlar yani falezler uğurlamaktadır.

Akdeniz’in mavi sularına karışan düden şelalesi mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer almalıdır Antalya il merkezine 10 kilometrelik mesafede yer alan düden şelalesi her yıl yaklaşık 1 milyon kişiyi ağılamakta olup sizi başka diyarlarda hissettirebilecek bir atmosfere sahiptir.

Kurşunlu şelalesi

Antalya Alanya istikametine giderken aksu beldesini hemen geçince Isparta yoluna dönüş yapılıp 7 kilometre sonra sağ tarafta bir doğa harikası oluşum sizleri beklemektedir, burası kurşunlu Şelalesidir Toros dağları eteklerinden yer aldı ve tepelerden yer yüzüne çıkan su kütlesinin tek hedefi Akdeniz ile buluşmaktır doğal güzergahı bunu gerektirdiği için, kaynak sular kızıl çamlar ile donatılmış doğal ormanlık alan içerisinde kendisine yol bularak kurşunlu ismi verilen topallı mevkideki tepelik kısma ulaşmayı başarmıştır.

Bu tepelik kısımdan aşağıya varış noktasına da kurşunlu şelalesi denilmektedir, çok büyük bir koruma alanına sahip bölge her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi ağırlayarak insanlara tamamen otantik bir hava teneffüs ettirmektedir, kurşunlu şelalesi tabiat parkı orman ve su ileri müdürlüğü himayesinde kişi başı ücret karşılığında gezilebilinmektedir.

Özellikle yaz aylarında sahip olduğu kızıl çam bitki örtüsü sayesinde Antalya il merkezinden 5 derece daha serin hava hissedilmektedir, cafe ve restoran gibi işletmeler burada hizmet vermekte ancak konaklama bakımından herhangi bir tesis bulunmuyor.

Kurşunlu şelalesine Antalya büyük şehir denetimli otobüs ve minibüs aracılığı ile ulaşım mümkün olsa da yolculuk süresi toplu taşıma araçlarında vasatın üzerinde zamana mal olmaktadır, ama burayı mutlaka görmeniz gereken yerler listesine eklemeli ve görmelisiniz.

Çıralı - Oliympos

Antalya’dan Muğla istikametine doğru giderken yaklaşık 100 kilometre sonra göreceğiniz levhalardan bir tanesi sizi tabir caiz ise size dünya cenneti denilen tamamen doğal yaşam tarzına sahip bir yere yönlendirecektir, neresi mi ? çıralı diğer adıyla oliympos, Beydağları eteğinde yeşil çam ile örtülmüş ormanlık alan ve hemen yanı başında Akdeniz.

Mavinin yeşil ile birlikteki ahenkli uyumu apayrı bir güzelliği sizlere sergilemektedir, içerisinde gürültü ile hareket eden araçların gezinebileceği caddelerin olmadığı yine aynı şekilde lüks konaklama tesislerinin yer almadığı otantik deniz kıyısı köyü olarak eşine az rastlanır nadide yerlerden birisidir.

Ama sizi şaşırtmayalım tabi ki buraya gittiğinizde geceleyebileceğiniz pansiyonlar mevcut, doğal yaşam şekline göre hareket eden yerliler ziyarete gelen misafir ve doğa severleri küçük ücretler karşılığında kalmalarını sağlayabilecekleri müstakil yapıya sahip pansiyonlarda ağırlamaktadırlar.

Daha önceleri beklide başka yerde rastlama fırsatı bulamadığınız ağaç evler burada bolca bulunmaktadır ağaçların üzerene ahşaptan yapılmış bir ve iki odalı lavabolu evler sizleri ağırlamak için düşünülmüş, düşünün gün doğarken gözünüzü açıyorsunuz dalga, ağaç ve kuş sesleri sizlere uyumlu bir resital sunuyor üstelik yeşillikler arasında kuş bakışı.

Bu bahsettiğimiz köye ulaşım çok basit toplu taşıma araçları veya kiralayabileceğiniz araçlarla kolayca ulaşabilirsiniz ama sizlere ısrarla burayı görmeniz gerektiğini belirtmekte fayda görüyoruz, kemer tatil ilçesi ve kumluca arasında yer alan çıralıda eğer gerekli donanıma sahip iseniz yani malzemeniz varsa çadır kurup konaklayabilir ve kendinizi doğanın huzurlu kollarına teslim edebilirsiniz.

 
Antalya Oto KiralamaATLAS | ANTALYA SANAYİ VE TİCARET ODASI KAYIT NO : 61864
Anasayfa Hakkımızda Referanslar Antalya Gezi Rehberi Site Haritası SSS | FQA
Antalya Oto Kiralama Antalya Oto Kiralama Antalya Oto Kiralama © 2006 Copyrgiht Atlas Oto Kiralama Ltd.Şti  
Es Yazılım Bilişim